Nepažinta žinomybė: refleksijos apie pasąmonę ir keistumą dailėje, terapijoje ir visuomenėje

 Dailės terapijos teorinis praktinis seminaras dailės terapeutams, psichologams, psichoterapeutams, psichiatrams ir kitų giminingų profesijų atstovams                                                              

NEPAŽINTA ŽINOMYBĖ: REFLEKSIJOS APIE PASĄMONĘ IR KEISTUMĄ

DAILĖJE, TERAPIJOJE IR VISUOMENĖJE

 Three Studies for a Self-Portrait, 1967Su prof. Uwe Herrmann (Vokietija)

Kovo mėn. 21-22 d.

VŠĮ Menų terapijos centre, Vilniuje https://www.menuterapija.lt/kontaktai/

 Seminaras bus verčiamas į lietuvių kalbą, jeigu susidarys poreikis. Registruojantis, prašome parašyti, ar reikia vertimo.


Apie seminarą. Pastaraisiais metais nemalonūs jausmai persekioja vakarų visuomenes: didelė dalis mūsų gyventojų reaguoja į migrantų ir pabėgėlių atvykimą su izoliacionizmu, nacionalizmu ir ksenofobija. Individualiam ir kolektyviniam identitetui staiga gresia neaiškūs ir bauginantys pokyčiai. Tai geras istorijos momentas, primenantis, kad mūsų profesijose nežinomybės, nesąmoningumo ir nemalonių jausmų  tyrinėjimas yra tradicinės erdvės, kurios gali padėti susieti šių dienų reiškinius.

1906 m. Vokiečių psichiatras Ernstas Jentschas išspausdino straipsnį „ Keistumo psichologija“, kuriame analizuojama intelektinio netikrumo patirtis susidūrus su kažkuo nepažįstamu, neaiškiu ar svetimu, ypač kažkuo, kas objektyviai negyva, o dar keistai „gyva“ ar atvirkščiai. Sigmundas Freudas savo įtakingame darbe „The Uncanny ”( Keistumas) (1919) išplėtojo Jentscho idėjas ir paaiškino, kaip staigus represuotųjų sugrįžimas sukelia baisius jausmus tarp sąmonės ir pasąmonės. Keistumas, Freudas teigė, yra ir pažįstamas, ir nepažįstamas. Taigi jis yra giliai įsitvirtinęs  psichoterapijos teorijoje ir praktikoje, kur tiriamos ir keičiamos mąstymo, jausmų ir išraiškos tradicijos.

Lygiai taip pat meninė veikla iš prigimties yra pereinamoji ir transformacinė patirtis; Dailės terapijos metu mes tarpininkaujame savo klientams ir mūsų pačių laipsniškas susipažinimas su svetimais, atrodytų, nepaaiškinamais, asmeniniais iš kartos į kartą einančiais „aš“ aspektais. Tokios transformacijos yra esminės dailės formų gyvybingai prigimčiai, jų išraiškingoms, priimančioms, adaptyvioms, filtruojančioms, slepiančioms ir atskleidžiančioms savybėms

Remiantis įvairiais teoriniais ir vizualiniais šaltiniais bei atvejų medžiaga iš ilgalaikės dailės terapijos praktikos, šiame seminare analizuojama sąmonės ir „keisto susidūrimo“ tarp paciento, terapeuto ir meno kūrinio samprata. Apibrėžiama, kad kai kūrinys svyruoja tarp atpažįstamo ir neatpažįstamo, pacientai gali tai patirti kaip keistą, gąsdinantį, „gyvą“ ir netgi fiziškai grasinantį, kol jo „svetimas“ turinys tampa suprastas kaip „aš“.

Seminarą sudarys paskaita ir dailės terapijos praktinės dibtuvės. Patyriminės dirbtuvės suteiks galimybę asmeniškai ir kūrybiškai ištirti ir gilinti pasąmonės ir keistumo temas, iškilusias seminare, reflektuoti ir diskutuoti pritaikymo savo profesinėje praktikoje galimybes.

Seminare bus naudojamos skirtingos dailės priemonės.

Visus seminaro dalyvius kviečiame atsinešti kito menininko paveikslo reprodukciją (mažiausias atviruko dydžio formatas), kuris jums yra keistas, nemalonus, gąsdinantis.

Prof. Uwe Herrmann (PG Dip AT, MA, PhD) mokėsi dailės ir socialinės pedagogikos Vokietijoje, 54268195_985715961627399_6235056057131991040_odailės psichoterapijos Didžiojoje Britanijoje Hertfordshire universitete (PG Dip AT) ir Londono universiteto Goldsmiths koledže (magistro laipsnis), dailės terapijos  daktaro laipsnis įgytas Londono universiteto Goldsmiths koledže. 1991 m. Jis sukūrė dailės terapijos tarnybą Valstybiniame aklųjų mokymo institute Hanoveryje (LBZB), Vokietijoje, kur 29 metus praktikavosi su aklais ir silpnaregiais vaikais, paaugliais ir jaunais suaugusiaisiais. Nuo 2000 m. Jis dėsto MA dailės terapijos programoje Weissensee Berlyno dailės akademijoje. Kartu su prof. Dr. Karin Dannecker kūrė šią pirmąją Vokietijos dailės terapijos MA programą. Jis yra publikavęs ir skaitęs paskaitas apie dailės terapiją Vokietijoje, Europos Sąjungoje, JK ir JAV. Jo tyrimų interesai yra regos vaidmuo, simbolių formavimasis, mentalizacijos ir vaizdinių / meninių tyrimo metodų vaidmuo dailės psichoterapijoje.

Seminaro kaina 160 eur, į kainą įskaičiuota: Menų terapijos centro išduoti 12 val kvalifikaciniai pažymėjimai, kavos pertraukos, visos reikalingos dailės priemonės.

Registracija el paštu menuterapija@gmail.com

tel pasiteiravimui 865292081

Registracija patvirtinama, pervedus 60 Eur į MTC sąskaitą. Pavedimo kopiją atsiųsti el.paštu. Parašyti vardą/pavardę, kontaktus, profesiją. Likusią sumą galima mokėti vietoje grynais. Pasikeitus dalyvavimo aplinkybėms, likus 1 mėn iki seminaro, mokestis negrąžinamas. Iki vasario 22 d grąžinamas 50 proc sumokėto mokesčio. Seminare vietų skaičius yra ribotas.

Rekvizitai:

Viešoji įstaiga “Menų terapijos centras”

Įmonės kodas: 301523775

B.s. Nr.: LT25 7300 0101 0576 9667

Bankas „Swedbank“, AB

Banko kodas: 73000

Skelbime panaudota Three Studies for a Self-Portrait, 1967 : Francis Bacon : Artimage