Ruda saulė ir geltona jūra

Ką reiškia vaiko piešinio spalvos, kodėl kartais mažieji piešia rudą saulę ar geltoną jūrą, pasakoja socialinių mokslų daktarė dailės studijos vadovė Audronė Brazauskaitė (mob. tel. 8 652 9 20 81, www.dailes.net).

„Visiškai normalu, kad ikimokyklinio amžiaus vaikai nenaudoja tikroviškų spalvų, tai yra piešia rudą saulę, mėlyną veidą ir geltoną jūrą. Be to, 3–5 metų „dailininkų“ piešiniuose žmonės ir kiti objektai „skraido“, dar nenusileidę ant žemės – pagrindo linijos. Tokie piešiniai rodo, kad vaikas mokosi pažinti save ir pasaulį, o spalvas naudoja pagal savo skonį ar nuotaiką.

Maždaug 5–7 metų (tikslų amžių sunku nusakyti) vaikai pradeda piešti tokiomis spalvomis, kokios yra iš tikrųjų gyvenime – saulę spalvina geltonai, aguoną raudonai. Įdomu, kad tai atsitinka, kai vaikas sugeba nupiešti visą žmogaus figūrą ir dar stovinčią ant pagrindo linijos – žemės. Vadinasi, vaikas suvokia save jį supančioje aplinkoje ir tai išreiškia piešiniuose parinkdamas tikroviškas spalvas, tai yra tiksliau atkartoja, ką matė gamtoje. Tačiau visiškai normalu, jei darželyje vaikas užsigeidžia spalvinti saulėgrąžą… žaliai. Jam tą akimirką taip gražu. Galėtume sakyti, kad tokio vaiko suvokimas apie tikrus objektus dar formuojasi. Ir be reikalo auklėtoja gėdina vaiką sakydama: „Taip nebūna“.

Comments

comments